Nie zabiegaj już o klienta

Na temat rynku lokat bankowych powiedziano już wiele, szczególnie w ostatnim okresie wiele się mówiło o lokatach bankowych ponieważ zaczęły z tego rynku wypływać duże pieniądze które właściciele tych lokat niemal natychmiast lokowali na konta bankowe albo rynek funduszy inwestycyjnych.

To już nie jest tak atrakcyjny rynek lokat bankowych kiedy na nim królowały lokaty bez podatku belki. Niestety na tym rynku już tak jest że jeżeli tylko pojawiają się jakieś pozytywne sygnały, niemal natychmiast zostają zagłuszone.

W tym przypadku za pośrednictwem resortu finansów który łatając dziury budżetowe sięgnęło po pieniądze z rynku lokat bankowych i zlikwidowały lokaty bez podatku belki. Przypomnijmy tylko że lokaty bez podatku belki są, a właściwie były, lokatami od których nie płaciło się podatku od zysku. Kiedy wydawało się że rynek powoli otrząsa się z tej utraty najlepszych lokat bankowych i zaproponuje coś nowego i lepiej oprocentowanego rada polityki pieniężnej zaczęła obniżać stopy procentowe i rynek też zamiast odzyskiwać atrakcyjność zaczął tracić.

Niestety mimo że rada polityki pieniężnej zamroziła stopy procentowe banki niekoniecznie zainteresowane są podwyższaniem oprocentowanie lokat bankowych. Być może jest to tylko kwestia czasu, ale jak na razie nic nie wskazuje na to że oprocentowanie lokat zacznie rosnąć. I prawdopodobnie tak już zostanie do końca roku, bowiem banki mają wystarczający kapitał na akcję kredytową i nie muszą zabiegać i jego podwyższanie. Kiedy banki nie miały wystarczającego kapitału na prowadzenie akcji kredytowej musiały gdzieś go znaleźć i najłatwiej i najkorzystniej było poszukać tego kapitału na rynku lokat bankowych proponując za to konkurencyjne oprocentowanie.

Dlatego wówczas kiedy banki zbierały kapitał tak zabiegały o pozyskanie klientów na rynku depozytów. Niestety ten czas już minął banki maja kapitał więc już tak im nie zależy na windowaniu oproce3ntowania lokat bankowych.