Tych lokat już nie ma na rynku

Zmienne są koleje losu rynku lokat bankowych i zmieniają się jak w kalejdoskopie chociaż ostatnio rynek ten ustabilizował się na dość Niskiem poziomie. Sprawiły to spadki stóp procentowych które rada polityki pieniężnej serwuje nam od listopada ubiegłego roku.

Czy w takiej sytuacji można się dziwić że spada również oprocentowanie lokat bankowych? A przecież oprocentowanie lokat bankowych przekłada się na konkretny zysk właściciela lokaty. Owszem jest jeszcze współczynnik inflacji który powinniśmy odjąć oraz podatek od zysku zwany również podatkiem belki. Dlaczego jest on tak ważny dla tego rynku? A no dlatego że od zysku powinniśmy odjąć również podatek a jeszcze niewiele ponad rok temu były na rynku lokat bankowych lokaty bez podatku belki. Czy to możliwe? Oczywiście lokaty bez podatku belki było możliwe z uwagi na codzienną kapitalizację odsetek i zaokrągleniach po których podatek nie mógł być pobierany.

Nic więc dziwnego ze lokaty bez podatku belki cieszyły się największym zainteresowaniem klientów tego rynku bo kto chciałby fiskusowi płacić podatki. A jeżeli podatek nie był odprowadzany to znaczy że zostawał w kieszeni właściciela lokaty. Niestety lokaty bez podatku belki zostały zlikwidowane przez resor finansów poszukujący środków na łatanie dziurawego budżetu państwowego i atrakcyjność tego rynku wyraźnie zmalała. A później jeszcze do spadku tej atrakcyjności przyczyniła się i nadal przyczynia rada polityki pieniężnej która już od prawie siedmiu miesięcy stale obniża stopy procentowe co skutkuje natychmiastową obniżka oprocentowania lokat bankowych. W związku z tym już tylko jeden bank ma w swojej ofercie lokatę z oprocentowaniem 6 procent natomiast pozostałe banki proponują swoim klientom znacznie niżej oprocentowane depozyty.

Początkowo klienci tego rynku myśleli że jeżeli znikły lokaty bez podatku belki to banki w inny sposób jakoś je uatrakcyjnią na przykład poprzez podniesienia oprocentowania lokat standardowych. Ale nic z tego nawet kiedy stopy procentowe były podwyższane banki nie podwyższały oprocentowania lokat a niektóre nawet obniżały.