Czy lokaty bankowe są atrakcyjne?

Od listopada ubiegłego roku rada polityki pieniężnej systematycznie obniża stopy procentowe co oczywiście niemal natychmiast skutkuje obniżaniem przez banki oprocentowania lokat bankowych. To oczywiście zmniejsza atrakcyjność rynku lokat bankowych, ponieważ na przykład o wiele wyżej są oprocentowane obligacje skarbowe i jeżeli na przykład sytuacja na rynku lokat się nie zmieni to być może część klientów rynku lokat odejdzie do funduszy pieniężnych.

Obligacje skarbowe jak wiadomo też są chronione tak samo jak lokaty bankowe. I jeżeli rada polityki [pieniężnej nadal będzie obniżać stopy procentowe i tym samym obniżane będzie oprocentowanie lokat bankowych to być może tak się stanie. Jednakże jest pewna część stałych klientów rynku lokat bankowych którzy trwać będą przy tym rynku mimo iż stracił na atrakcyjności. Ale są jeszcze lokaty, które mogą zainteresować potencjalnych klientów, na przykład lokata strukturyzowana czyli lokata bankowa połączona z funduszem inwestycyjnym oraz polisolokata.

Kiedyś polisolokata miała zastąpić lokaty jednodniowe bez podatku belki które rok temu zostały wycofane z rynku lokat bankowych przez resort finansów. Cyz polisolokata zastąpiła lokatę bez podatku belki i dlaczego miała zastąpić? Podobieństwo jest takie że obie unikają podatku belki. Tak więc po wycofaniu antybelek polisolokata pozostała jako jedyna bez podatku od zysku. Jak wiadomo polisolokata jest połączeniem zwykłej lokaty terminowej z ubezpieczeniem na życie i o ile lokata terminowa chroniona jest przez bankowy fundusz gwarancyjny o tyle polisolokata przez ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny.

Jednakże prawda jest taka, że czasy świetności polisolokat już dawno minęły i nawet wycofanie z rynku antybelek nie nie zmieniło. Poza tym jest takie przekonanie że zakres ubezpieczenia na życie w tej kombinacji niewiele daje więc trzeba ten produkt wycofać z rynku.