Chwyt marketingowy

Co mają zrobić osoby, które potrafią odłożyć ze swoich często skromnych pensji? Czy mają trzymać pieniądze w domach, bo mają wtedy pewność, że nie stracą ich jeżeli bank zbankrutuje, czy mimo wszystko lepiej oddać je do banku, bo nawet jeżeli zbankrutuje to pieniędzy klient i tak nie straci. Ale taki dylemat mają tylko ci, którzy mają pieniądze i zastanawiają się jaką formę oszczędzania najlepiej wybrać. Ci co ich nie mają nie mają też takiego dylematu i najczęściej albo trzymają pieniądze w domu, albo na zwykłych kontach bankowych, które z reguły nie są oprocentowane, a jeżeli już to najczęściej jest to oprocentowanie raczej symboliczne. Dla tych, którzy mają kasę banki przygotowały dwie propozycje: konta oszczędnościowe, które są oprocentowane i to najczęściej w granicach 4-6 procent oraz lokaty bankowe, których oprocentowanie jest bardzo zróżnicowane. Niektóre lokaty terminowe osiągają oprocentowanie nawet do wysokości 7-8 procent. Średnie oprocentowanie lokat bankowych jest jednak w podobnych granicach jak kont oszczędnościowych.
Najczęściej klienci patrzą na oprocentowanie depozytu, ale pamiętajmy, że nie tylko oprocentowanie powinniśmy brać pod uwagę wybierając dla siebie najlepszą ofertę. Czasami może to być jedynie chwyt marketingowy. Co więc powinniśmy jeszcze prócz oprocentowania sprawdzać? Sprawdzajmy czy wysokie oprocentowanie lokaty trwa przez cały rok jej trwania, czy tylko na przykład przez ostatni miesiąc trwania takiej umowy /lokaty progresywne/. Sprawdzajmy od kiedy bank decyduje się na uruchomienie oprocentowania /pko bp…/, sprawdzajmy też czy wysokie oprocentowanie lokaty dotyczy całej zdeponowanej kwoty czy tylko jej części. Banki stosują różne zabiegi, aby tylko mieć z takiej umowy największy zysk.
Na koniec przypomnijmy jeszcze, że najlepsze lokaty terminowe w zeszłym roku miały: przy lokatach trzymiesięcznych: toyota, meritum, alianz, przy depozytach bankowych 4 miesięcznych: polbank, alianz, kredyt bank, a przy lokatach sześciomiesięcznych: polbank, toyota bank i bank pocztowy. To były najlepsze banki i najlepsze jak dotychczas propozycje depozytów bankowych.