O rynku lokat bankowym niewiele więcej można już powiedzieć ponad to co zostało już powiedziane i napisane. Niewiele, ponieważ sytuacja na rynku depozytów bankowych w zasadzie nie zmienia się od wielu miesięcy. Nadal oprocentowanie lokat bankowych spada i nadal dobra lokata to nie lada gratka, na którą niestety nieczęsto można trafić. Coraz częściej więc na usta klientów tego rynku ciśnie się pytanie, do jakiej granicy banki zejdą w swej polityce depozytowej? Jednak z wypowiedzi wielu znawców rynkowych, można stwierdzić, że dobra lokata to taka, którą założyliśmy w internecie.
Niestety, jeśli chodzi o normalne lokaty, sytuacja nie wygląda tak kolorowo.
Rzeczywiście na tym rynku od wielu miesięcy nic ciekawego się nie dzieje. Bo stały spadek oprocentowania lokat bankowych trudno nazwać ciekawym zjawiskiem. Niestety też korzystna lokata – korzystna lokata dla klienta, a nie banku – zdarza się już coraz rzadziej. Depozyty bankowe nie są już tak atrakcyjne jak kiedyś i nikt nie może zagwarantować, że kiedyś jeszcze będą. Prawdą jest też, że jeżeli banki w ogóle wykonują jakiekolwiek ruchy w kierunku uatrakcyjnienia swoich ofert, to są to rzadkie przypadki i zazwyczaj kosmentyczne. Bywa wprawdzie, że banki obniżając oprocentowanie lokat krótkoterminowych w zamian podwyższają oprocentowanie lokat długoterminowych, ale są to sporadyczne przypadki. Poza tym lokaty długoterminowe nie cieszą się zbyt wielkim zainteresowaniem, ponieważ nikt się specjalnie nie kwapi do zamrażania na tak długi okres swoich pieniędzy. Dlatego lokaty roczne, dwu lub trzyletnie są jak na razie w odstawce na tym rynku. Największym natomiast wzięciem nadal cieszą się lokaty 1, 3 i 6 miesięczne. Najczęściej też wybierana jest lokata z dzienną kapitalizacją odsetek i póki co jest to chyba jedyna dobra lokata, a to z tego powodu, ponieważ unikają podatku Belki.
Zupełnie niezłe oprocentowanie lokat bankowych proponuje nam też bank bph oraz kredyt bank. Ale wiele banków równolegle oferuje także zupełnie nieźle oprocentowane konta oszczędnościowe. Jest to konkurencyjna oferta, bowiem jak wiadomo konta oszczędnościowe mają taką zeletę, że można z nich wybierać pieniądze bez groźby utraty odsetek. Problem tylko w tym, że tylko jedna w miesiącu wypłata jest bezbezpłatna, za każdą następną bank już każe sobie płacić. Co więc mają wybrać klienci, lokaty czy konta oszczędnościowe? Najlepiej wszystko sobie dokładnie wyliczyć. Pomoże nam ranking, kalkulator oraz własna analiza za i przeciw. Decyzja należy do ciebie drogi kliencie.