Kalkulatora lokat bankowych

Słowa takie jak oprocentowanie, kapitalizacja, lokata progresywna lub inne pojęcia związane ściśle z bankowością, mają to do siebie, że wielu klientów obchodzą one tyle, co zeszłoroczny śnieg. Dla klienta liczy się zysk. Rzucanie procentami daje co prawda jakiś obraz przyszłego zarobku, jednak najlepiej jest wyliczyć rezultat inwestycji w złotówkach. Taką możliwość daje korzystanie z narzędzia takiego jak kalkulator lokat bankowych.
Kalkulator lokat bankowych jest jednym z wielu narzędzi, które ułatwia poruszanie się wielu „zwykłym zjadaczom chleba” w świecie bankowości. Nie trzeba prowadzić mniej lub bardziej skomplikowanych wyliczeń matematycznych, żeby policzyć ewentualny zysk. Wystarczy wpisać odpowiednie dane, które wcześniej znajdziemy w ofertach bankowych i wpisać je w odpowiednie pola kalkulatora. Praca żmudna, ale może przynieść efekty. Potencjalnie lokaty mogą wydawać nam się podobne. Przyjrzyjmy się jednak przykładowi. Mamy do dyspozycji 10 000zł, które chcemy oszczędzać przez rok. Znajdujemy dwie lokaty, które wydają nam się najlepsze. Pierwsza z nich ma oprocentowanie w wysokości 6%, a kapitalizacja odsetek odbywa się w systemie miesięcznym. Druga również posiada oprocentowania na poziomie 6%, ale bank doliczy nam odsetki jednorazowo – na koniec inwestycji. Różnica? W pierwszym przypadku zysk wypracowany po jednym roku wynosi 616,78zł. W drugim 600zł. Przykład jest bardzo prosty, widać jednak na nim doskonale, jak ważna jest częstsza kapitalizacja. Jeśli jednak policzymy zysk z lokaty z kapitalizacją roczną, ale oprocentowanie będzie wynosiło 6,2%, to wówczas okaże się, że na niej w ciągu roku potencjalny klient zarobi 620zł. Niewielki wzrost oprocentowania i nawet jednorazowa kapitalizacja nie jest w stanie wypracować lepszego zysku.
Kalkulator lokat bankowych jest narzędziem zadziwiająco łatwym w obsłudze i polecam użycie go, jeśli nie wiemy, którą ofertę powinniśmy wybrać. Dobrze jest mieć kontrolę nad swoimi finansami i świadomość, że dokonaliśmy świadomego wyboru.