Ciężki rynek lokat

Jak wygląda rynek lokat każdy dokładnie wie, a przynajmniej osoby zainteresowane tą formą oszczędzania. Dla przypomnienia możemy tylko podać, że ostatnie miesiące to bezustanne cięcie oprocentowania lokat. Banki zachowywały się tak, jakby ta sfera ich działalności zupełnie ich nie interesowała. Ostatnie kosmetyczne wzrosty nie zmieniają tej oceny. Dlatego tak teraz trudno o dobrą lokatę, o dobry depozyt bankowy, a dobra lokata euro to już przeszłość. Klienci banków, którzy przyzwyczaili się już do tego sposobu oszczędzania szukają innych, bardziej opłacalnych produktów takich jak chociażby lokaty inwestycyjne czy też max lokata euro, o których jakoś za często się nie mówi.
To prawda o ile o lokatach inwestycyjnych czasami można usłyszeć o tyle max lokaty nieczęsto goszczą w bankowych reklamach. Być może dlatego, że banki niekoniecznie są nimi zainteresowane. Przypomnijmy, że dokładnie dwa lata temu bank pko bp wprowadził na rynek max lokaty oprocentowane na 6 procent. Była to roczna lokata subskrybowana w inteligo ze stałym rocznym oprocentowanie 6% w skali roku i miała być gwarancja zysku z możliwości wypłaty środków w dowolnym momencie trwania tej lokaty. Oferta ta nie była przeznaczona dla wszystkich zainteresowanych, lecz jedynie dla posiadaczy kont w inteligo. Była to nieszczęsna dla tego banku oferta, bowiem jak zapewne pamiętamy za niewłaściwą reklamę max lokaty bank został ukarany grzywna w wysokości 6 milionów złotych. To jednak czas przeszły, dziś klientów banów pragnących składać swoje oszczędności w bankach bardziej interesują konta oszczędnościowe niż depozyty bankowe.
I ma rację, ponieważ coraz częściej konta oszczędnościowe są wyżej oprocentowane niż lokaty bankowe. Na czele ofert bankowych jest propozycja greckiego polbanku i jego konta mocno oszczędzającego oprocentowane na 5,5% w skali roku. Jednakże dużym minusem oferty polbanku jest brak gwarancji bfg. Ciekawą propozycją jest zakładanie kont w meritum banku /9% w skali roku/, ale tam z kolei, aby uzyskać przyzwoitą kwotę trzeba zakładać wiele kont. Poza tym w meritum są zbyt skomplikowane procedury. Więc może konto sezam oszczędzam plus banku bph, oprocentowane na 4,2%, albo konto w eurobanku, którego oprocentowanie wynosi 4,25%? Propozycji jest więcej, ale każdą z ofert klienci powinni indywidualnie ocenić, bowiem zbyt wiele jest w tym wszystkim niuansów. Dlatego wszystko najpierw powinno się dokładnie przeanalizować.
– To prawda, jeżeli ktoś chce na kontach oszczędnościowych zrobić jakiś interes z pewnością nie wystarczy założenie jednego konta. Klienci mają po kilkadziesiąt i więcej kont na swoim rozkładzie, a i tak narzekają, że kiepsko na tym interesie wychodzą. Trzeba tylko pamiętać, że lokaty i konta bankowe to nie forma inwestycji lecz oszczędzania, a to zupełnie dwie różne sprawy. Jeżeli ktoś chce je połączyć może postawić na produkty strukturyzowane lub lokaty inwestycyjne – powiedział jeden z klientów.

    Najlepsza jednodniowa

    Wydaje się, że ostatnio jest wiele prawd o rynku lokat bankowych, a jedna z nich mówi, że banki po zebraniu odpowiedniego kapitału skupiły się wyłącznie na akcji kredytowej, natomiast lokaty bankowe zeszły na dalszy plan. No może nie do końca, bowiem banki również nie do końca złagodziły swoją politykę kredytową, a w w wielu przypadkach wręcz ją zaostrzyły – zgodnie zresztą z zapisami rekomendacji T. Tymczasem od jakiegoś czasu powoli ale systematycznie spadało oprocentowanie depozytów bankowych i coraz trudniej było i praktycznie jest o korzystne lokaty bankowe – korzystne w rozumieniu klientów, a nie banków. Jednak są jeszcze instytucje finansowe, dla których lokaty oferty depozytów są jeszcze ważne /idea bank, fm bank, meritum bank, getin noble bank/. Trzeba jednak od razu dodać, że najczęściej dotyczy to lokat z dzienna kapitalizacją odsetek oraz lokat jednodniowych. Tak więc najlepsza lokata w chwili obecnej to lokata z dzienną kapitalizacją odsetek i lokata jednodniowa. Dlaczego akurat jednodniowe? Może dlatego, że lokaty jednodniowe łączą w sobie zalety lokat tradycyjnych, kont oszczędnościowych oraz lokat z dzienną kapitalizacją odsetek. Szkoda tylko, że na naszym rynku niewiele banków ma w swojej ofercie lokaty jednodniowe. Pamiętajmy przy tym, że zakładając lokatę jednodniową unikamy płacenia podatku belki / odsetki dzienne nie mogą jednak przekroczyć 2,50 zł./, ale kwota lokaty jednodniowej nie może przekroczyć 15 tysięcy złotych. ” We wszystkich bankach posiadających w swojej ofercie tego typu depozyty, istnieje możliwość automatycznego rolowania inwestowanych środków. W rezultacie wielokrotnie zakładana lokata jednodniowa przyjmuje postać lokaty długoterminowej o dziennej kapitalizacji odsetek” – scharakteryzowano lokatę jednodniową w jednej z porównywarek kredytowych. Tak więc dla osób decydujących się na depozyty bankowe najlepsza lokata bankowa to lokata jednodniowa. Trzeba jednak pamiętać, że jak wszystkie oferty tego typu mają swoje zalety i wady. Z pewnością do zalet należy zaliczyć stały dostęp do środków bez utraty odsetek. A w zasadzie traci się, ale jedynie za ostatni dzień, a nie jak w przypadku lokat oszczędnościowych, gdzie zerwanie lokaty kosztuje utratę wszelkich odsetek. Drugą zaletą jest fakt, że średnie oprocentowanie tych lokat jest wyższe niż kont oszczędnościowych, w których klient ma również dostęp do zgromadzonych środków. Natomiast wady to przede wszystkim konieczność założenia w tym banku konta bankowego. Są to oczywiste koszty, które mogą w ostatecznym rozrachunku wpłynąć na dochody z lokaty jednodniowej. I jeszcze jedno. Do niedawna najlepsze oprocentowanie lokat jednodniowych proponowały takie banki jak: „Sprawdź” – 6,17%, bank bps – 4,94%, multibank – 4,85%, mbank – 4,50% oraz bank bgż również 4,50% i tylko bank bps nie wymaga założenia konta w tym banku.