Trafne wybory

Mimo zawirowań na rynku depozytów bankowych najkorzystniejsze lokaty bankowe nadal są i pewnie jeszcze przez jakiś czas będą najlepszym sposobem na bezpieczne i w miarę sensowne oszczędzanie. Szkoda tylko, że mimo zapowiedzi o zwyżkach na tym rynku oprocentowanie depozytów nadal nie jest zadowalające i jeżeli dzisiaj znajdziemy na rynku depozytów lokatę z rzeczywistym oprocentowaniem rocznym w wysokości 4,5 – 5% to już jest bardzo dobrze. Nie sprawdziły się więc prognozy naszych analityków finansowych, którzy przy końcu ubiegłego roku  zapewniali, że gdy tylko wzrosną stopy procentowe oprocentowanie lokat też znacząco pójdzie w górę. Tymczasem póki co nic takiego się nie dzieje i mimo, iż niektóre banki podniosły oprocentowanie swoich depozytów bankowych to przede wszystkim lokat długoterminowych. Natomiast krótkoterminowe tylko nieznacznie wzrosty i tylko w niektórych bankach. Aktualnie najkorzystniejsze lokaty bankowe mają w swojej ofercie takie banki jak: open finance, getin bank, idea bank, fm bank i meritum bank.
– Rzeczywiście ostatnio kilka banków zdecydowało się nieznacznie podnieść oprocentowanie lokat długoterminowych, ale była to niewielka zwyżka. Ale jak wiadomo lokaty długoterminowe nie cieszą się zbyt wielkim zainteresowaniem klientów tego rynku. Dlatego w depozyty bankowe inwestuje coraz mniej osób i coraz mniej też wierzy w najkorzystniejsze lokaty bankowe. Tymczasem dopiero w grudniu ubiegłego roku rynek ten w miarę zaczął się stabilizować, a oprocentowanie lokat przestało spadać. I sytuacja się powtarza, początek roku i prognozy dla rynku lokat bankowych są podobne. Ponoć wraz ze wzrostem stóp procentowych wzrosnąć miało także oprocentowanie lokat. Póki co jednak rośnie bardzo powoli i tylko w niektórych bankach – stwierdził ekspert.
Tymczasem klienci rynku lokat starają się zwrócić uwagę na ofertę banku BPH, ponoć bph jest jednym z nielicznych banków gdzie można dostać najlepsze lokaty bankowe. Szczególnie zaś warta jest uwagi lokata pracowita założona na 3 miesiące z dzienną kapitalizacją odsetek, lokata ta znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych lokat. Lokata pracowita po odjęciu podatku od zysku oprocentowana jest na 4% w skali roku. Odpowiednik oprocentowania lokaty tradycyjnej w skali roku wynosi 4,97%. Najwyżej oprocentowana jest lokata roczna, bowiem jej oprocentowanie po odliczeniu podatku wynosi 4,80%, a odpowiednik tradycyjnej to 6,07%. W ostatnim zestawieniu najlepszych lokat prowadzą: Open Finance, Meritum Bank oraz Toyota bank.

  Koniec z dzienną kapitalizacją

  Na rynku lokat bankowych nic szczególnego się nie dzieje.  Wystarczy przejrzeć ranking lokat, a wówczas zauważymy, że wprawdzie są pewne zmiany, ale tylko w niektórych bankach. Na przykład ostatni ranking lokat wyraźnie wskazuje na dominację takich banków jak: fm bank, idea bank oraz meritum bank. Szczególnie jeżeli chodzi o lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek. Ale i klienci i banki muszą się spieszyć, bowiem od lipca mają zostać one zlikwidowane przez rząd i jest to kolejny jego skok na kasę leczy tym razem klientów rynku lokat bankowych. Aktualny ranking dziesięciu najlepszych lokat z dzienną kapitalizacją odsetek przedstawia się następująco: pierwsze miejsce zajmuje w tym zestawieniu lokata internetowa meritum banku oprocentowana na 4,51%, druga jest fm lokata fm banku oprocentowana na 4,50%, a trzecia lokata codzienna getin banku 4,43%. Kolejne miejsca zajmują: lokata idealna idea banku 4,43%, lokata meritum zysk banku meritum 4,43%, lokata słoneczna getin banku 4,30%, lokata optymalizator II noble banku 4,30%, allianz lokata allianz banku 4,15% oraz elokata constans kredyt banku 4,05% i lokata codzienny zysk banku millennium 4,05%. Tyle ranking lokat z dzienną kapitalizacją odsetek. Natomiast najwyżej oprocentowane są lokaty roczne aig banku 5,80%, fm banku 5,60% oraz meritum banku 5,35%.
  – Niestety nadal nie ma przełomu, na który od dawna oczekują klienci banków. Jest ich coraz mniej, ponieważ coraz trudniej na tym rynku o najwyższe oprocentowanie lokat terminowych. Z analiz finansowych wynika, że banki nie inwestują tak w lokaty jak to było jeszcze rok czy dwa lata temu, gdy zbierały pieniądze. Mimo to są osoby, które pozostały wierne temu układowi oszczędnościowemu i właśnie te osoby szukają i znajdują na tym rynku korzystne jeszcze oferty. Wybierając najkorzystniejsze dla siebie depozyty pamiętajmy o tym, że należy uwzględnić następujące czynniki: tak zwany podatek belki, czyli podatek od zysku, który wynosi 19 procent oraz współczynnik inflacji. Najczęściej klienci banków szukają lokat jednodniowych z dzienną kapitalizacją odsetek. To znaczy takich lokat, których zysk codzienny z odsetek nie będzie przekracza 2,49 zł. Jak wynika z ostatnich informacji od lipca już tych lokat nie będzie. To po pierwsze. Po drugie stale rośnie inflacja i tak naprawdę trudno jest przewidzieć jaka będzię. W związku z tym  nieciekawie to wróży dla rynku lokat bankowych – stwierdził znawca tego rynku.

  Optymalnie w Open

  Od początku roku na rynku lokat bankowych niewiele się zmieniło. Ale na przykład rząd zapowiedział ukrócenie omijania podatku belki. Jeżeli tak się stanie będzie to niemała rewolucja i rynek ten z pewnością jeszcze bardziej straci na atrakcyjności. Początek marca w zasadzie nic nie zmienił na rynku lokat i nadal najbardziej atrakcyjne propozycje mają Idea  bank oraz Getin bank. Najbardziej atrakcyjna i najwyżej oprocentowana wydaje się oferta Idea banku i jej lokata przedsiębiorcza z oprocentowaniem na 8,05% i  dzienną kapitalizacją odsetek, lokata ta zakładana jest na dwa miesiące. Lokata przedsiębiorcza daje zysk lokaty standardowej oprocentowanej aż na 10 procent. Szkoda tylko, że – jak sama nazwa wskazuje –  jest to lokata przeznaczona jedynie dla przedsiębiorców. No i przedsiębiorca może tylko założyć jedną lokatę o tak wysokim oprocentowaniu. Podobna sytuacja jest – czyli ograniczenia do jednej lokaty –  w przypadku lokaty online Getin banku oprocentowanej na 5,64% z dzienną kapitalizacją odsetek oraz dwumiesięcznej lokaty startowej Getin banku.
  – Moim zdaniem bardzo dobrą propozycją jest także oferta Open Finance i lokata optymalna. Lokata optymalna ma stałe oprocentowanie i również dzienną kapitalizacje odsetek. Można ją założyć na cztery okresy: 3, 6, 12 i 24 miesiące. W przeciwieństwie do wyżej wymienionych lokat  nie jest ograniczona ilość ich założenia . Open Finance przygotował tę ofertę również w systemie elektronicznym – powiedział znawca tego rynku.
  Wprawdzie zgodnie z oczekiwaniami wzrosły stopy procentowe, ale jakoś szczególnie nie przełożyło się to na wzrost oprocentowania lokat bankowych i o najlepsze lokaty można nadal zabiegać tylko w pakietach inwestycyjnych oraz inwestując, na przykład w złoto. Na przykład Amber Gold w takim pakiecie inwestycyjnym zagwarantuje nie tylko 100 procentowy zwrot kapitału, ale również zysk  na granicy 15 procent w skali roku. W chwili obecnej jest to największy zysk na rynku lokat bankowych i są to chyba najlepsze lokaty na tym rynku. Dlatego warto się nimi zainteresować, chociażby z tego powodu, że złoto nadal zwyżkuje. Zwracajmy też uwagę na propozycje Open Finance, bowiem co jakiś czas firma ta wypuszcza na rynek ciekawe produkty bankowe.
  – Banki usiłują nas przekonać śladowym wzrostem oprocentowania lokat długoterminowych, ale jest to wątpliwe żeby klienci dali się na to nabrać.  Tymczasem prawda jest taka, że rynek lokat bankowych dalej nie jest zbyt atrakcyjny, poza tym wszystko też wskazuje na to, że inflacja będzie większa niż zakładano. A co wtedy?